Tortikolis-krivi vrat ili krivo držanje glave se često viđa u ordinacijama dečijeg fizijatra. Uzrok tortikolisa kod novorođenčeta je najčešće prinudni položaj u materici u toku razvoja. Često je udružen sa drugim položajnim deformacijama i leči se blagovremenom kineziterapijom i poziconiranjem.
Važno je prepoznati i razlikovati položajni tortikolis u odnosu na tortikolis u okviru stanja sa izmenjenim mišićnim tonusom ( hipo ili hipertonije).
U poslednje vreme se pominje i benigni paroksizmalni tortikolis kada dete čas naginje glavu na jednu a pri sledećem napadu na drugu stranu. Za ovakav tortikolis prema dosadašnjim saznanjima fizikalna terapija nije potrebna, ali ga je važno prepoznati.
Drugi uzrok po učestalosti je povreda mišića m. SCM prilikom porođaja . Već u drugoj-trećoj nedelji po rođenju, na vratu deteta tačnije u području m. SCM palpira se tvrd otok mišića (hematom),veličine od 1-3-4 cm, krivljenje glave i ograničenje pokreta, laterofleksije i okretanje glave na bolesnu stranu. Krajem drugog , početkom trećeg meseca uočava se asimetrija lica i glave.Ovde je veoma bitan faktor vreme. Blagovremeno uključivanje u program fizikalne terapije dovodi do izlečenja.
Terapija se sastoji u pozicioniranju( korekcija položaja glave deteta uz pomoć jastučića ili peškira) koje se sprovodi tokom celog dana. Primena kineziterapije ,toplih parafinskih obloga kao uvod u keneziterapiju i elektroterapije koja služi za razmekšavanje nastalog hematoma i zategnutog i skraćenog mišića. Lečenje može da traje od nekoliko nedelja do nekoliko meseci u serijama po tri nedelje i pauzama između serija fizikalne terapije. Važno je napomenuti da roditelji od samog početka moraju biti upućeni i uključeni u način pozicioniranja u toku spavanja i korektivne položaje prilikom držanja deteta.
Cilj fizikalne terapije je da se tortikolis izlečei što pre , najkasnije do godinu dana starosti deteta. Ukoliko fizikalna terapija ne da zadovoljavajuće rezultate do kraja prve godine moguć je hirurški način lečenja.
Postoje i drugi uzroci tortikolisa , koji su na sreću, znatno ređi (deformacija vratnih pršljenova, spojeni vratni pršljenovi, tumori lokalizovani u predelu glave ili vrata, problemi sa vidom i sluhom mogu biti uzroci tortikolisa
Нема коментара:
Постави коментар