Rezultati sistematskih pregleda dece u osnovnim i srednjim školama govore da su deformiteti kičmenog stuba u porastu iz godine u godinu. Koštano-mišićni sistem dece u razvoju pod uticajem unutrašnjih i spoljašnjih faktora podložan je defomacijama. Nasleđe i loše navike u držanju, preteške školske torbe, kratkovidost, neadekvatne školske klupe i stolice, nedovoljna fizička aktivnost dovode do poremećene statike kičmenog stuba što za rezultat ima pojavu kifoze, skolioze i lordoze. Nagli rast dece u pubertetu nepovoljno utiče na razvoj već prisutnih deformacija.
Kifoza ili pogrbljenost je povećana krivina kičmenog stuba u grudnom delu, ali može da se javi i na drugim delovima kičme. Posebno je uočljiva u sedećem položaju i prati je povijenost ramena u napred. Često je posledica naglog rasta kao i nepravilnog sedenja kod dece koja imaju slabe mišiće stomaka i leđa.
https://www.google.com.tr |
https://www.google.com.tr |
https://www.google.com.tr/url |
Nepravilnosti u razvoju grudnog koša se manifestuju kao "kokošije grudi" (izbočene) i "levkasti grudni koš" (udubljene grudi). Ovaj deformitet zbog nepravilnog položaja rebara smanjuje ventilaciju pluća i često je udružen sa deformitetima kičmenog stuba.
https://www.google.com.tr |
Otkrijte deformitet na vreme
Da bi ovi deformiteti grudnog koša i kičmenog stuba bili uspešno lečeni najvažnije je njihovo rano otkrivanje kako pri redovnim sistematskim pregledima tako i kontrolama od strane roditelja i nastavnika u školama. Da li ima znakova koji mogu da ukazuju na prisustvo deformiteta može se utvrditi pažljivim posmatranjem deteta u uspravnom položaju. Najpre treba pogledati stopala, da li je težina ravnomerno raspoređena, da li ima ravne tabane, kakav je položaj prstiju i skočnih zglobova. Zatim proveriti da li se kolena dodiruju ili preklapaju ili su možda otišla previše u nazad. Nepravilan položaj stopala i kolena dovodi do lošeg položaja karlice, koja može da bude nagnuta na jednu stranu ili je donji deo povučen u nazad. Trouglovi stasa (prazan prostor koji ograničavaju trup i ruke) treba da budu simetrični. Prisutne asimetrije na zglobovima nogu mogu da dovedu do nejednake visine lopatica i ramena. Kičmeni stub posmatran s leđa treba da bude u pravoj liniji sa jasno izraženim koštanim nastavcima.
Korekcije deformiteta
Kada se nakon uočenih nepravilnosti utvrdi jedan od ili čak i dva istovremeno, dete se upućuje na korektivnu gimnastiku. To su terapijske vežbe koje imaju za cilj ponovno uspostavljanje narušene ravnoteže između koštano zglobnog sistema i mišića. Ukoliko to nije moguće u potpunosti, treba sprečiti dalju progresiju deformiteta. Korigovanje deformiteta kičmenog stuba je dugotrajan proces koji zahteva veliko angažovanje kako medicinskih radnika tako i deteta i njegovih roditelja. Samo dobro odabran i u potpunosti primenjen kineziterapijski program vežbi daje mogućnost da se deformitet zaustavi i koriguje delimično ili u potpunosti.
Нема коментара:
Постави коментар