JUVENILNI IDIOPATSKI ARTRITIS JIA
Dečiji reumatizam se pominje u zapisima još u XVI veku u Engleskoj a prvi prikazi dece oboljele od akutnog i hroničnog artritisa u XIX veku. Dr Stil je prvi objavio kliničke karakteristike dece sa artritisom. Jedan od najtežih oblika ove bolesti je i nazvan po njemu - Stilova bolest.Prema poslednjoj klasifikaciji od 1997. JIA mora početi pre 16. rođendana lokalizovan na jednom ili više zglobova u neprekidnom trajanju od 6 nedelja uz isključenje drugih reumatskih i nereumatskih oboljenja.
Radi se o teškoj bolesti koja dovodi do invaliditeta. Uzrok JIA je nedovoljno razjašnjen I pominju se bakterijske i virusne infekcije, genetska predispozicija, stress – psihička trauma, izmenjen imuni odgovor organizma. U kliničkoj slici postoji otok jednog ili više zglobova.
Lečenje obuhvata lekove i fizikalnu terapiju. Od samog početka bolesti pored medikamenata (lekova) treba započti sa fizikalnom terapijom i rehabilitacijom. Za svako dete se pravi individulan plan i program rehabilitacije u zavisnosi od faze, stepena aktivnosti bolesti i težine promena na zglobovima.
CILJ TERAPIJE:
1. pozicioniranje zgloba u optimalnoj funkconalnoj poziciji
2.smanjenje bola i zapaljenje zahvaćenog zgloba
3. prevencija deformacija i kontraktura
4. prevencija hipotrofije musculature, povećanje mišićne snage
5. očuvanje funkcije respiratorne musculature
6. očuvanje sposobnosti za aktivnosti svakodnenog života
U lečenju ovog teškog oboljenja učestvuje tim koji čine: dečiji reumatolog, dečiji fizijatar, fizio i radni terapeut, medicinske sestre, dečiji ortoped i roditelj.
U našu ustanovu dolaze deca obolela od JIA upućena od strane dečijih reumatologa Instituta za reumatologiju, IMD I UDK. Deca su različitog uzrasta sa postavljenom dijagnozom i započetom medikamentoznom terapijm. Mnogi od njih pored artritisa imaju već formirane kontrakture, izraženu hipotrofiju muskulature, narušenu posturu odnosno položaj tela. Zbog bola dete štedi zahvaćeni deo tela i stavlja ga u položaj u kome su najmanje izražene tegobe. Na taj način praktično imobiliše taj deo tela i dolazi do slabljenja mišića, njihovog skraćenja a već zbog samih promena na zglobovima stvaraju se kontrakture i postepeno gubi funkcija.
U našoj ustanovi primenjujemo :
1. elektroterapiju koja smanjuje bol i otok zahvaćenog zgloba
2. dobro doziranu kineziterapiju (aktivne, potpomognute I pasivne vežbe)
3. hidroterapiju i hidrokineziterapiju za lakši pokret bez bola
4. Radnu terapiju
5. Termoterapiju – peloidom tamo gde aktivnost bolesti to dozvoljava.
6. Terapiju laserom
banjakoviljaca.rs
Нема коментара:
Постави коментар